Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 lipca 2018 r.
18:49

Lublin: Rozebrał się i zaczął załatwiać przed blokiem. Mieszkańcy osiedla mają spory problem

Okupują altanę śmietnikową. Śpią na przyniesionych kartonach. Piją alkohol, a potrzeby fizjologiczne załatwiają na trawniku przy bloku. Służby, spółdzielnia i pracownicy socjalni są bezradni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Roman Kozak mieszka na Osiedlu Rudnik w Lublinie od ponad 20 lat. Wprowadził się zaraz po wybudowaniu bloku.

– Nigdy nie byłem uciążliwym lokatorem ani namolnym petentem. A mam wrażenie, że tak jestem traktowany – mówi z żalem. – Ja rozumiem, że bezdomność to problem ogólnokrajowy i daleki jestem od piętnowania tej grupy. Ale osoby, z którymi mamy problem, kompletnie się nie szanują. Piją alkohol, zostawiają stosy butelek, załatwiają potrzeby fizjologiczne pod naszymi oknami.

Wzywaliśmy Straż Miejską, funkcjonariusze kilka razy interweniowali. Ale to nie rozwiązało problemu. Spółdzielnia osiedla też rozkłada ręce. Ja oczekuję działań systemowych i systematycznych. Domagam się skuteczności, a nie traktowania sprawy jak gorącego kartofla, który się przerzuca z rąk do rąk.

Pan Wiesław* natrafił z kolei na widok bezdomnego rozebranego od pasa w dół i załatwiającego potrzeby fizjologiczne. – Proszę sobie wyobrazić, że takie rzeczy oglądają dzieci – stwierdza. Pani Gabriela* prowadzi obok altany gabinet: – Boję się wynosić śmieci, a klienci boją się przechodzić koło tych osób.

Możemy informować

– Kiedy jesteśmy wzywani do osób bezdomnych, w pierwszej kolejności informujemy, gdzie mogą one uzyskać pomoc. Jeśli wyrażą zgodę – przewozimy je do schronisk czy noclegowni. W tej konkretnej sytuacji przy każdym zgłoszeniu na miejsce udawali się nasi funkcjonariusze i wskutek interwencji osoby te opuszczały zajmowane miejsce. Zaznaczam, że z punktu widzenia przepisów przybywanie bezdomnych w altance nie jest wykroczeniem – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

Straż Miejska skontaktowała się z administracją osiedla i zasugerowała założenie w altanie śmietnikowej zamka lub kłódki. Wtedy dostęp do zsypu mieliby tylko mieszkańcy.

– Kiedyś altana była zamknięta i mieszkańcy sami złożyli wniosek o otwarcie. Nie każdy pamiętał, żeby nosić klucz, nie wszyscy też zamykali altanę – tłumaczy Grzegorz Zychowicz, kierownik Działu Eksploatacji w SM Rudnik. – Jeśli zdecydujemy się na założenie zamknięcia, potrwa to od tygodnia do dwóch – trzeba znaleźć ślusarza, wymienić zamek i przygotować 104 klucze. Nie da się tego zrobić z dnia na dzień.

Tylko za zgodą

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 2017 roku w województwie lubelskim było 991 bezdomnych, a w samym Lublinie (według danych MOPR-u) – 313.

– W lecie liczba ta spada, ponieważ są większe możliwości podjęcia pracy sezonowej. Natężenie naszych działań ma miejsce w okresie jesienno-zimowym – zaznacza Magdalena Suduł, rzeczniczka MOPR Lublin.

W Lublinie jest 9 placówek, które udzielają pomocy bezdomnym – są to schroniska, noclegownie i ogrzewalnie. Oprócz tego działa Dzienny Ośrodek Wsparcia dla Osób Bezdomnych, który zapewnia m. in. zaplecze sanitarno-higieniczne, niezbędną odzież czy posiłki.

– Należy pamiętać, że podstawowym warunkiem skorzystania z naszych świadczeń jest zgoda drugiej strony. Nie możemy działać wbrew woli. Część osób nie wyraża zgody na przeniesienie do schroniska czy noclegowni, ze względu m.in. wymóg trzeźwości. W takich sytuacjach staramy się motywować i namawiać daną osobą do skorzystania z pomocy. Nic więcej nie możemy zrobić – zaznacza Magdalena Suduł.

Pracownicy socjalni nie znali tej konkretnej lokalizacji, ale po naszym telefonie zadeklarowali podjęcie stosownych działań. Także Straż Miejska zaczęła częściej kontrolować teren. Roman Kozak interweniował również w Wydziale Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele tej instytucji zwrócili się do Straży Miejskiej o zdecydowane działania. W efekcie bezdomni nie byli widziani w altance od kilku dni.

* imiona zmienione

Pozostałe informacje

Volkswagen Crafter – niezawodny w prowadzeniu biznesu

Volkswagen Crafter – niezawodny w prowadzeniu biznesu

W świecie samochodów dostawczych, gdzie liczy się niezawodność, funkcjonalność i komfort, Volkswagen Crafter Podwozie wyróżnia się jako pojazd stworzony z myślą o intensywnej eksploatacji i różnorodnych potrzebach firm. Dzięki solidnej konstrukcji, nowoczesnym technologiom i elastycznym możliwościom zabudowy, Crafter jest wybierany przez wielu przedsiębiorców poszukujących niezawodnego partnera w codziennej pracy.

Kurtka trekkingowa damska – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kurtka trekkingowa damska – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jest coś wyjątkowego w poczuciu pełnej swobody, kiedy idziesz w góry. Bez względu na pogodę, porę roku i dystans. Zanim jednak ruszysz na szlak, musisz wiedzieć, że prawidłowo dobrana kurtka trekkingowa będzie absolutną podstawą. I wcale nie chodzi tu o „modę” czy wygląd. Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki trekkingowej damskiej!

Drzewka przy tężni uschły już w ubiegłym roku. Urzędnicy wiedzieli, ale czekali na ...

Drzewka przy tężni uschły już w ubiegłym roku. Urzędnicy wiedzieli, ale czekali na ...

Posadzone w ubiegłym roku drzewka przy tężni solankowej uschły. Mieszkaniec sygnalizował to już wtedy, ale nic z tym nie zrobiono do tej pory. Urzędnicy odpowiadają teraz, że „aby ustalić żywotność drzew, czekali na rozpoczęcie okresu wegetacyjnego roślin”.

Kazimiernikejszyn 2025 – muzyka, przygoda i pozytywna energia w Kazimierzu Dolnym
Nasz Patronat
16 lipca 2025, 18:00

Kazimiernikejszyn 2025 – muzyka, przygoda i pozytywna energia w Kazimierzu Dolnym

Kazimiernikejszyn to coroczny, wielokulturowy festiwal muzyki i sztuki, który odbędzie się w dniach 16–20 lipca. Tegoroczna edycja imprezy znów rozegra się w malowniczych Kamieniołomach w Kazimierzu Dolnym. W tym historycznym miejscu, otoczonym naturą i zabytkową zabudową, powstaje pulsujące centrum koncertów i przygód.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystąpi? Znamy artystów!
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystąpi? Znamy artystów!

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenosi się do muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim. I jako jedyna z tegorocznych imprez studenckich będzie darmowa.

Prawie 80 mln zł na aktywizację bezrobotnych w Lubelskiem. Będą szkolenia, staże i pieniądze na własny biznes

Prawie 80 mln zł na aktywizację bezrobotnych w Lubelskiem. Będą szkolenia, staże i pieniądze na własny biznes

Blisko 4,4 tysiąca osób bezrobotnych z województwa lubelskiego może liczyć na realne wsparcie w powrocie na rynek pracy. W poniedziałek, w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, podpisano 21 umów na dofinansowanie projektów aktywizacyjnych – ich łączna wartość to niemal 80 mln złotych.

Trener Zbigniew Markuszewski prowadził KPR Padwę Zamość przez trzy sezony

Zbigniew Markuszewski nie będzie już prowadził KPR Padwy Zamość

Po trzech latach współpracę z KPR Padwą Zamość w I lidze centralnej kończy szkoleniowiec Zbigniew Markuszewski

Ekspertka od czystego powietrza doceniona przez Politechnikę Lubelską

Ekspertka od czystego powietrza doceniona przez Politechnikę Lubelską

Prof. Lidia Morawska – światowej klasy ekspertka w dziedzinie jakości powietrza – zostanie uhonorowana najwyższym akademickim wyróżnieniem Politechniki Lubelskiej. Dzisiaj (13.05) podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy założenia uczelni, naukowczyni odbierze tytuł Doktora Honoris Causa.

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej
Nasz Patronat
24 maja 2025, 9:00

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej

W dniach 24-25 maja w Łęcznej, odbędzie się XX edycja Turnieju Tańca Nowoczesnego o Puchar Burmistrza. Turniej w Łęcznej jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z tańcem na Lubelszczyźnie.

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Kolejny sukces Wiktora Przyjemskiego. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin w poniedziałek okazał się najlepszy w zawodach Srebrnego Kasku, które zostały w Świętochłowicach. W zmaganiach rywalizowali także Bartosz Bańbor i Bartosz Jaworski, ale zajęli odległe lokaty

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
23 maja 2025, 0:00

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025

20 artystów na trzech scenach podczas trzech dni imprezy - tak zapowiadają się Lublinalia 2025. Pełny line-up nie jest jeszcze znany, ale już zapowiada się, że będzie gorąco.

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia
Nasz Patronat
30 maja 2025, 18:00

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych grup tanecznych w Lublinie. Założona 1 kwietnia 1970 roku przez studentów Wiktora Życzyńskiego i Krystynę Majdan. W tym roku obchodzi piękny jubileusz 55-lecia istnienia.

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

W Porcie Lotniczym Lublin kwiecień upłynął pod znakiem wzrostów – i to nie tylko tych wysokościowych. Wpływ na to ma więcej lotów, nowe kierunki i obiecujące statystyki przewoźników.

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Policjanci z wydziału kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej w Opolu Lubelskim zatrzymali 30-letniego mieszkańca gminy, który w miejscu zamieszkania posiadał znaczną ilość narkotyków. W trakcie przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli amfetaminę oraz susz konopi innych niż włókniste.

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Kolejka tyrolka, drewniane konstrukcje na których można ćwiczyć balans i wiele wiele więcej... Rezerwat Dzikich Dzieci nieustannie się rozbudowuje, a do współpracy zaprasza wszystkich chętnych do pomocy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty